Rok 2018

Bretania – odkrywanie na nowo

 

W dniach 02 – 11 lipca 2018 roku, 50 – osobowa grupa rodzin z Grodziska Wielkopolskiego przebywała z wizytą w partnerskiej gminie Betton w Bretanii (Francja).
Uczestnicy, pożegnani przez Burmistrza Grodziska Wielkopolskiego, wyruszyli w podróż w poniedziałek 02 lipca, w godzinach rannych. Pierwszym etapem podróży było nadgraniczne miasto Aachen, gdzie grupa spędziła noc.
Następnego dnia wyruszyli do Betton. Na miejscu zameldowali się w godzinach popołudniowych. Pierwszy wieczór spędzili w domach goszczących ich Francuzów.
Na środę 04 lipca zaplanowano wspólny wyjazd do Mont Saint Michel.
Mont Saint Michel, czyli Wzgórze Świętego Michała znajduje się prawie 2 km od stałego lądu. Spiętrzona zabudowa wzniesienia kontrastuje podczas odpływu z rozległym terenem wokół.Opactwo powstało wokół granitowego szczytu w początkach VIII wieku. Nosi swą nazwę na cześć Archanioła Michała, który według legendy ukazał się biskupowi sąsiedniego miasta i nakazał mu zbudowanie opactwa na swoją cześć. Z czasem skromna kaplica przeobrażała się w ogromną twierdzę. Kręte uliczki prowadzące na szczyt, otoczone są licznymi sklepikami, oferującymi pamiątki i lokalne produkty.
Mont Saint Michel jest wielką atrakcją, którą odwiedzają turyści z całego świata. W roku 1979 zostało wpisane na listę Światowego Dziedzictwa Ludzkości UNESCO.
W drodze powrotnej zaplanowano odpoczynek w nadmorskim kurorcie Canacale, a młodzież czynnie wypoczywała, oddając się urokom jazdy żaglówkami po piasku.
W czwartek, 5 lipca grupa udała się do stolicy Bretanii Rennes. W programie przewidziano zwiedzanie starego miasta, najstarszej w mieście pływalni, ogrodów Thabor, licznych kościołów i katedry, a także Parlamentu Regionalnego.
Obiad zaplanowano w restauracji „Le Pommeret” w miejscowości Bréalsous Montfort, prowadzonej przez stowarzyszenie osób niepełnosprawnych. Popołudnie grupa spędziła na grach i zabawach, a także odpoczynku w ogrodach Brocéliande, także zarządzanych przez osoby niepełnosprawne.
Po powrocie, w godzinach wieczornych odbyło się oficjalne spotkanie w merostwie, a po nim wspólna zabawa.
W piątek 6 lipca, turyści udali się do Fortu Lalatte.
Fort la Latte to okazała twierdza w północnej Francji, położona na malowniczym skalistym cyplu w północno-wschodniej Bretanii w pobliżu przylądka Cap Fréhel. Pierwotna warownia wzniesiona została tu już w XIV wieku, a jej głównym zadaniem miała być ochrona wybrzeża Bretanii przed atakami piratów oraz kontrola przebiegającego tedy ważnego morskiego szlaku handlowego łączącego Saint-Malo z Wyspami Normandzkimi. Niespełna dwa stulecia później forteca została dotkliwie zniszczona w czasie wojen religijnych. Fortodbudowany został w XVIII wieku w czasach panowania Ludwika XIV, a swój obecny kształt uzyskał w czasie ostatniej większej przebudowy jaka przeprowadzona została wiek później. Obecnie Fort la Latte stanowi jedną z ciekawszych atrakcji turystycznych regionu.
Po zwiedzaniu warowni i przejściu (przez niektórych), malowniczej, 4 – kilometrowej trasy, w pięknym słońcu turyści wypoczywali na Przylądku Fréhel.
Ostatnim punktem wycieczki była wizyta w nadmorskim kurorcie Les Sablesd’or. Piękna pogoda sprzyjała plażowaniu i kąpieli w wodach Kanału la Manche. Uczestnicy znaleźli także czas, aby w pobliskich restauracjach obejrzeć mecz Mistrzostw Świata Francja – Urugwaj.
Do Betton grupa wróciła w godzinach wieczornych. Młodzi Polacy i Francuzi udali się jeszcze na bowling.
Sobota i niedziela to czas wolny, zorganizowany przez rodziny francuskie. Były wiec wyjazdy miedzy innymi do Saint Malo i innych okolicznych miast, zakupy na lokalnym targowisku, czy po prostu relaks w domach gospodarzy. Przewidziano dodatkowo wspólny wyjazd młodzieży do parku linowego.
W poniedziałek, o godzinie 8.00 grupa opuściła gościnne Betton, by kolejne dwa dni spędzić w belgijskiej Gandawie.
Gandawa jest miastem bogatym, dostojnym i kulturalnym. To trochę Paryż, trochę Wenecja, trochę Amsterdam i Bolonia, jednym słowem wszystko co najlepsze w Europie.
W środę około 23.00, po długiej podróży, powitani deszczem, uczestnicy wjechali na grodziski Stary Rynek, kończąc wspaniałą przygodę.
Za rok mieszkańcy Betton przyjadą do Grodziska!

Wyjazd został zrealizowany przez Grodziskie Stowarzyszenie na Rzecz Współpracy z Zagranicą, przy finansowym wsparciu środków z budżetu Gminy Grodzisk Wielkopolski.

   

   

   

   

   

   

Uroczysta Sesja Rady Miejskiej z okazji 715-lecia Grodziska Wielkopolskiego

 W piątek 18 maja, w samo południe w sali Centrum Kultury "RONDO" rozpoczęła się uroczysta, 50. Sesja Rady Miejskiej z okazji 715-lecia Grodziska Wielkopolskiego.

Obrady poprowadził Przewodniczący Rady Miejskiej Marek Kinecki.
 W swoim wystąpieniu, będącym pierwszym punktem Sesji, Burmistrz Grodziska Wielkopolskiego Henryk Szymański przypomniał historię miasta, w tym najważniejsze wydarzenia, które miały niewątpliwy wpływ na dzisiejszy wizerunek naszego miasta.
Podkreślił również, że nie byłoby tego miasta, nie byłoby współczesnych grodziszczan, gdyby nie ważne decyzje podjęte przed siedmioma wiekami  przez naszych przodków. Dlatego też, współcześni mieszkańcy winni są wdzięczność i pamięć minionym pokoleniom za to, że mimo burzliwych kolei losu, przez kolejne wieki, nie utracili powierzonego im dziedzictwa.
Przedstawione zostały również najważniejsze zadania zrealizowane w ostatnich latach.
Uroczysta sesja, do udziału w której zaproszeni zostali członkowie delegacji z miast partnerskich Grodziska Wielkopolskiego oraz przedstawiciele samorządu wojewódzkiego, powiatowego, honorowi obywatele oraz zasłużeni dla miasta, jak również przedstawiciele firm, zakładów pracy i instytucji, była okazją do wręczenia medali „Zasłużony dla miasta i gminy Grodzisk Wielkopolski”.
Zaszczytne tytuły otrzymali: Polski Związek Wędkarski koło nr 14 Grodzisk Wielkopolski, Szkoła Podstawowa Nr 4 im. kpt. Józefa Rejdycha w Grodzisku Wielkopolskim,  pani Zofia Nowakowska przez wiele lat zaangażowana w ruch harcerzy w Grodzisku Wielkopolskim, Pani Barbara Radomska – Witczak dyrektor Szkoły Podstawowej Nr 1 im. Polskich Olimpijczyków w Grodzisku Wielkopolskim, Pani Jadwiga Łacheta dyrektor Liceum Ogólnokształcącego im. Juliusza Słowackiego w Grodzisku Wielkopolskim, pan Lech Sosnowski wieloletni lekarz oraz dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno - Epidemiologicznej w Grodzisku Wielkopolskim, pan Marek Łeske Cechmistrz Powiatowego Cechu Rzemiosł Różnych w Grodzisku Wielkopolskim, pan Czesław Górny wieloletni Sołtys Rojewa, pani Krystyna Szaj - Kaminiarz wieloletnia Przewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich w Grąblewie.
Podczas Sesji, po raz pierwszy przyznane zostały również nagrody Burmistrza Grodziska Wielkopolskiego.
Nagrodę Lider Przedsiębiorczości otrzymała Wytwórnia Parkietów "Dąbex" oraz Zakład Wytłaczania Oleju i Wyrobu Kitu Krzysztof Gałkowski. Nagroda Aktywna Organizacja trafiła do Gminnego Stowarzyszenia Kobiet Aktywnych. Nagrodę Mecenas Kultury otrzymała działająca przy Centrum Kultury RONDO Grupa Teatralna Arlekin. Tytuł Mecenas Sportu otrzymał Jerzy Klapa. Nagrodę Specjalną otrzymał Antoni Kłak. 
Następnie Przewodniczący Rady Miejskiej Marek Kinecki odczytał uchwałę Rady Miejskiej w Grodzisku Wielkopolskim o wyrażeniu woli zawarcia umowy partnerskiej pomiędzy Gminą Grodzisk Wielkopolski a Gminą Postomino. Uroczystego podpisania aktu dokonali ze strony Postomino Wójt Gminy Janusz Bojkowski i Przewodniczący Rady Gminy Daniel Pakos. Ze strony Grodziska Wielkopolskiego Burmistrz Grodziska Wielkopolskiego Henryk Szymański i Przewodniczący Rady Miejskiej Marek Kinecki. Zaprzyjaźnione gminy połączyła wspólna pasja do biegania i organizacja imprez biegowych.
Na zakończenie głos zabrali zaproszeni goście: Przewodnicząca Sejmiku Województwa Wielkopolskiego Zofia Szalczyk, Wicestarosta Grodziski Antoni Kłak wraz z Przewodniczącą Rady Powiatu Dorotą Jaśkowiak, Burmistrz Wielichowa Honorata Kozłowska oraz Honorowy Obywatel Grodziska Wielkopolskiego Wojciech Witkowski.
Podsumowaniem uroczystej sesji Rady Miejskiej z okazji 715 - lecia Grodziska Wielkopolskiego była część artystyczna, prezentująca piękne polskie pieśni patriotyczne w wykonaniu solistów: Longina Skalca (baryton) i Agnieszki Popiołkiewicz, przy akompaniamencie "Kapeli Po Zagonach".

   

   

Pobyt delegacji miast partnerskich gminy Grodzisk Wielkopolski

 W miniony weekend w Grodzisku Wielkopolskim gościły delegacje miast partnerskich naszej gminy.

Przedstawiciele Belgii, Niemiec, Czech, Litwy, Ukrainy, Bośni Hercegowiny - Republiki Serbskiej, Francji,
Gminy Grodzisk z Podlasia oraz Gminy Postomino. Podczas pobytu podpisana została umowa partnerska
pomiędzy gminą Grodzisk Wielkopolski, a gminą Postomino oraz dwie jubileusze umowy o współpracy
pomiędzy gminami Grodzisk Wielkopolski a gminą Birzai na Litwie i gminą Dolyna na Ukrainie. }
Od zawarcia umów właśnie z tymi partnerami minęło dokładnie 10 lat.

Obecne delegacje przybyły na obchody 715 – lecia nadania praw miejskich miastu Grodzisk Wielkopolski,
uczestnicząc w uroczystej sesji Rady Miejskiej oraz okolicznościowych wydarzeniach. Była to także doskonała
okazja do wymiany doświadczeń i zaplanowania przyszłych, wspólnie realizowanych projektów.