XVII pielgrzymka do grobu ojca Bernarda w Lubiniu

W sobotni poranek 7 września, już po raz XVII z Grodziska Wielkopolskiego wyruszyła pielgrzymka mieszkańców do Opactwa Benedyktynów w Lubiniu, gdzie znajduje się grób ojca Bernarda. Ten pokorny i przepełniony pobożnością zakonnik, przed wiekami – jak głosi legenda – uratował nasze miasto przed niechybną zagładą i na całe wieki połączył ze sobą z pozoru dwa obce sobie miejsca.
Jako pierwsi, na pielgrzymi szlak wyruszyli biegacze, którzy już o godzinie 4.00 rozpoczęli swoją drogę na lubińskie wzgórze. Godzinę później, w strugach deszczu, swoją 50 km trasę rozpoczęli rowerzyści. O godzinie 6.00 wyjechała grupa na rolkach. Grupa autokarowa oraz motocykliści wyjechali ze Starego Rynku około godziny 8.30. Wszystkich pielgrzymów, pożegnał Burmistrz Grodziska Wielkopolskiego Piotr Hojan, życząc bezpiecznej i szczęśliwej drogi. Błogosławieństwa udzielił Dziekan Dekanatu Grodziskiego ks. Roman Gajewski.
O godzinie 9.45 w lubińskim klasztorze rozpoczęła się uroczysta msza św. z udziałem duchowieństwa Dekanatu Grodziskiego oraz Archidiecezji Poznańskiej, pod przewodnictwem  Ekscelencji ks. Biskupa Grzegorza Balcerka.
Zgodnie z tradycją, Burmistrz Grodziska Wielkopolskiego Piotr Hojan wraz z Przewodniczącym Rady Miejskiej Józefem Gawronem złożyli kwiaty przy grobie ojca Bernarda, jako wotum wdzięczności mieszkańców naszej gminy za ocalenie miasta przed wiekami, a także podziękowanie za opiekę i wstawiennictwo w wielu osobistych intencjach.
W swoim wystąpieniu, Burmistrz Piotr Hojan podziękował przeorowi lubińskiego zgromadzenia bratu Izaakowi Kapale, że  pomimo prowadzonych obecnie na terenie opactwa prac remontowych, udało się wspólnie przygotować tegoroczną pielgrzymkę, zachowując tym samy wznowioną w 2003 roku przez ówczesnego Burmistrza Henryka Szymańskiego tradycję.

Burmistrz Grodziska Wielkopolskiego serdecznie dziękuje wszystkim tym, którzy włączyli się w organizację XVII Grodziskiej Pielgrzymki do grobu Ojca Bernarda w Lubiniu, wsparli jej przygotowanie i przebieg, uświetnili swoją obecnością oraz Opactwu Benedyktynów w Lubiniu za serdeczne przyjęcie pielgrzymów.

 

Najchetniej czytane

2019-12-23
Harmonogram odbioru odpadów na rok 2020
2019-11-29
Afrykański Pomór Świń
2020-01-08
Grodziskie licytacje WOŚP
2019-10-17
Burmistrz podziękował nauczycielom
2019-11-13
Informacja Związku Międzygminnego Centrum Zagospodarowania Odpadów SELEKT
„Rozwój elektronicznych systemów obsługi obywateli oraz systemów wspomagających funkcjonowanie Gminy Grodzisk Wielkopolski”
Urząd Miejski w Grodzisku Wielkopolskim