W budynku byłego dworca PKP powstanie Centrum Ekonomii Społecznej

W dniu 27 sierpnia 2019 roku w siedzibie Urzędu Miejskiego w Grodzisku Wielkopolskim, Marszałek Województwa Wielkopolskiego Marek Woźniak i Burmistrz Grodziska Wielkopolskiego Piotr Hojan podpisali umowę o dofinansowanie projektu pod nazwą „Adaptacja i przebudowa budynku po byłym dworcu PKP w Grodzisku Wielkopolskim w celu utworzenia Centrum Ekonomii Społecznej”.
Celem projektu jest zadanie nowej funkcji zdegradowanemu obszarowi i budynkowi dworca PKP, utworzenie bazy do nowych aktywności społecznych, wzmocnienie istniejących podmiotów ekonomii społecznej.
W piwnicy budynku zorganizowano serwerownię, magazyny i pomieszczenia gospodarcze służące funkcjonowaniu obiektu.
Na parterze budynku będzie obszerny hol, pełniący rolę przestrzeni wystawienniczej - sali targów ekonomii społecznej, dla prac wykonanych na zajęciach artystycznych uczestników Klubu Integracji Społecznej i WTZ. W pomieszczeniach obok holu zlokalizowano po jednej jego stronie część szkoleniową oraz część administracyjno – socjalną, odpowiednio skomunikowaną z wyjściem na zewnątrz, na dziedziniec rekreacyjny z przeznaczeniem dla dorosłych i dzieci. Po drugiej stronie budynku zorganizowano część gastronomiczną - bar szybkiej obsługi oraz zaplecze kuchenne.
Na pierwszym piętrze zlokalizowano salę dydaktyczną, w której przewidziano punkt krawiecki, punkt kosmetyczny oraz miejsce na przeprowadzanie kursów czy szkoleń. Będzie tam można skorzystać z poradnictwa indywidualnego (psychologa, terapeuty uzależnień, prawnika, doradcy zawodowy).Obok sali dydaktycznej znajduje się pracownia komputerowa. Na piętrze przewidziano też salę rehabilitacyjną, salę animacji oraz sanitariaty.
Na poddaszu, zaplanowano Strefę Sztuki „Dworzec”: salę spotkań z artystami i pracownie terapii zajęciowej, tj. rzeźby, ceramiki, malarstwa.
Pomiędzy piętrami będzie się można przemieszczać windą.
W ramach kosztów niekwalifikowalnych, Gmina Grodzisk zamontuje na dachu budynku ogniwa fotowoltaiczne w ilości 40 sztuk paneli, o łącznej mocy 10 kWh.
Całkowita wartość projektu - 6 095 860,22 zł,
Kwota kosztów kwalifikowalnych - 6 030 633,85 zł
Kwota dofinansowania - 3 316 848,61 zł
Partnerem Projektu jest Stowarzyszenie Inicjatyw Społecznych im. Jana Pawła II w Grodzisku Wlkp.

Realizacja zadania odwołuje się do zdiagnozowanych w Lokalnym Programie Rewitalizacji Gminy Grodzisk Wlkp. problemów obszarów wymagających rewitalizacji, którymi są przede wszystkim: bezrobocie, ubóstwo, niski poziom edukacji.
Planowany termin zakończenia realizacji zadania – 30 października 2020 roku
Projekt jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego: Oś Priorytetowa 9 Infrastruktura dla kapitału ludzkiego Działanie 9.2 Rewitalizacja miast i ich dzielnic, terenów wiejskich, poprzemysłowych i powojskowych, Poddziałanie 9.2.1 Rewitalizacja miast i ich dzielnic, terenów wiejskich, poprzemysłowych i powojskowych w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014 – 2020.

Najchetniej czytane

2024-01-03
ŚWIĄTECZNY BLASK - WYNIKI KONKURSU
2024-01-16
Zimowe utrzymanie dróg
2024-01-15
IX Grodziski Maraton Zumba Fitness
2024-01-12
Spalanie odpadów - zgłoś to!
2024-01-02
Ankiety na potrzeby Gminnego Programu Rewitalizacji dla Gminy Grodzisk Wielkopolski