Poznaj kolejnego bohatera walki o Niepodległość

Zachęcamy do obejrzenia plenerowej wystawy, poświęconej postaci ppłk. Józefa Skrzydlewskiego, grodziszczanina niezwykle zasłużonego dla miasta, regionu i Ojczyzny.

Wystawa zlokalizowana jest przed Szkołą Podstawową Nr 2 w Grodzisku Wielkopolskim im. Powstańców Wielkopolskich.

Podpułkownik Józef Skrzydlewski, to doskonały wzór do naśladowania. Własnym życiem przypieczętował miłość do ukochanej ojczyzny, do Polski.
Bohater, reprezentujący wszystkich mężnych i niezłomnych żołnierzy Powstania Wielkopolskiego. Mieszkańców naszego miasta, gminy i regionu, którzy  własną krwią przypieczętowali powrót Polski na mapę Europy i świata.  Wielki patriota, który zginął we własnm kraju, za szczególne umiłowanie ojczystej ziemi.
Józef Skrzydlewski przyszedł na świat  w naszym mieście, w 1896 roku. Zmarł niespełna 52 lata później, potajemnie aresztowany przez funkcjonaruszy UB i osadzony w więzieniu na Rakowieckiej w Warszawie. Krótkie - bo zaledwie półwieczne - życie obfitowało jednak w wiele wyborów, działań i decyzji, które bezsprzecznie czynią z niego bohatera, patriotę, wzór i autorytet.
Już podczas nauki w szkole powszechnej uczestniczył w strajku szkolnym. Przeszedł stopnie wtajemniczenia Towarzystwa Tomasza Zana - młodzieżowej organizacji niepodległościowej działającej najpierw w Wielkopolsce, później w całym zaborze pruskim  oraz pruskim Śląsku. Dewiza przywódcy tajnej organizacji brzmiała: "biada ludowi, który woli brać wolność szturmem, niż stać się jej godnym przez rozum i wychowanie", dlatego też młody Skrzydlewski, chętnie prowadził tajne kółka, ucząc potajemnie młodszych kolegów języka polskiego.  Przed wybuchem I Wojny Światowej, brał udział w kursie wojskowym w Krakowie. Zmobilizowany jako piechur do armii niemieckiej, w konsekwencji, w listopadzie 1917 roku zdezerterował.

W 1918 roku po nawiązaniu kontaktu z organizacjami ruchu niepodległościowego w swoim rodzinnym mieście rozpoczął organizowanie polskiej Służby Straży i Bezpieczeń­stwa, z którą usunął dotychczasowe władze z miasta i okolic. W Grodzisku Wielkopolskim utworzył organizacyjne i zaopatrzeniowe zaplecze frontu zachodniego. W naszym mieście uformował trzy kompanie ochotników z Grodziska i okolic. Dzięki dogodnemu połączeniu z Poznaniem, przewadze ludności polskiej, Grodzisk stanowił ważny ośrodek rekrutacyjny. Grodziska Kompania Powstańcza, należała do jednej z najlepiej zorganizowanych i uzbrojonych  jednostek powstańczych na późniejszym froncie zachodnim.
Jako do­wódca 4 kompanii karabinów maszynowych, Józef Skrzydlewski w sierpniu 1919 r. wyruszył na front wschodni, gdzie przebywał ponad pół roku. Rozkazem Naczelnego Dowództwa przeniesiony został na stanowisko instruktora-wykładowcy Szkoły Oficerskiej w Bydgoszczy, gdzie przebywał przez kolejnych 6 lat. Dalej przebywał w Ministerstwie Spraw Wojskowych, potem w Sztabie Głównym. Był aktywnym członkiem organizacji powstańczych.
Po przekroczeniu wraz ze Sztabem Naczelnego Wodza granicy rumuń­skiej we wrześniu 1939 roku. został internowany. Od 1940 roku przebywał we Francji, gdzie pełnił funkcję szefa sztabu l Dywizji Grenadierów Armii Polskiej. Po upadku Francji więziony przez Niemców w obo­zach jenieckich (1940-1945). Po wyzwoleniu obozu w 1945 roku zaproponowano mu wyjazd i osiedlenie się w Wielkiej Brytanii, z czego nie skorzystał. Po powrocie do kraju w 1947 roku, brał aktywny udział w pracach organizacji zrzeszających powstańców wielko­polskich, m.in. był częstym gościem Związku Po­wstańców Wielkopolskich w Grodzisku Wielkopolskim. Niestety, jak wielu polskich bohaterów, nie przeżył represji władz komunistycznych.
Staraniem Komisji Środo­wiskowej Powstańców Wielkopolskich przy ZBoWiD ekshumowano jego zwłoki w Warsza­wie i przewieziono do Grodziska Wlkp., gdzie w 1957 r. Bohater spoczął wśród swoich towarzyszy broni na grodziskim cmentarzu. Pożegnany jak bohater przez mieszkańców miasta i regionu.
Za swoje niezliczone dokonania w służbie Ojczyźnie został odznaczony:
- trzykrotnie Krzyżem Walecznych, a także:
-  Srebrnym Krzyżem Zasługi,
- Wielkopolskim Krzyżem Powstańczym,
- Krzyżem Wojennym,
- Krzyżem Oficerskim Orderu Białego Lwa,
- Krzyżem Kawalerskim Legii Honorowej,
- Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski przyznanym pośmiertnie przez Prezydenta RP w obecnym roku.

Najchetniej czytane

2024-01-16
Zimowe utrzymanie dróg
2024-01-12
Spalanie odpadów - zgłoś to!
2024-01-15
IX Grodziski Maraton Zumba Fitness
2024-04-09
Ogłoszenie o naborze na Animatora na Orliku
2024-03-27
Zbiórka odpadów wielkogabarytowych