Grodziskie ogrody deszczowe sposobem na adaptację do zmian klimatu

Pierwsze trzy ogródki deszczowe zostały wykonane na ul. Szerokiej oraz ulicy Wawrzyniaka w Grodzisku Wielkopolskim. Odpowiednie zagospodarowanie terenów zieleni w miastach umożliwia wykorzystanie wód opadowych i przyczynia się do poprawy jakości wód powierzchniowych i gruntowych. Ogród deszczowy pochłania średnio 30-40% więcej wody niż zwykły trawnik, dodatkowo ją filtrując!
Prostym rozwiązaniem, które ogranicza odpływ wód opadowych do kanalizacji, a równocześnie pomaga dbać o rośliny w trakcie suszy, jest ogród deszczowy. Ogród taki można zbudować w pojemniku lub w gruncie – w obu przypadkach jest on zasilany wodą deszczową zbieraną z dachu, placu lub drogi. Woda ta, zanim trafi do gruntu jest filtrowana przez podłoże dzięki odpowiednio ułożonym warstwom piasku i żwiru. Specjalnie dobrane rośliny dodatkowo oczyszczają deszczówkę, dzięki czemu poprawia się jakość wód gruntowych i powierzchniowych.
Rośliny można zasadzić w pojemniku z dowolnego materiału: drewna, kamienia lub tworzywa sztucznego, o głębokości około 90 cm. Nie musi być on wodoszczelny, ponieważ jego wnętrze i tak wykładamy folią. Ważnym elementem konstrukcji są dwie rury wewnątrz pojemnika: pozioma, która odprowadza wodę na zewnątrz pojemnika, i połączona z nią pionowa, wystająca nieco ponad poziom ziemi. Do pojemnika wsypujemy kolejno warstwę żwiru, piasku i ziemi zmieszanej z piaskiem. Po zasadzeniu roślin, na powierzchni ziemi układamy warstwę kamieni i żwiru, które spowolnią spływ wody.
Zachęcamy do wykonania  ogrodów deszczowych  i podzielenie się tą  informacją.

Najchetniej czytane

2024-01-16
Zimowe utrzymanie dróg
2024-01-15
IX Grodziski Maraton Zumba Fitness
2024-04-09
Ogłoszenie o naborze na Animatora na Orliku
2024-03-27
Zbiórka odpadów wielkogabarytowych
2024-01-17
Nabór dzieci do przedszkoli/oddziałów przedszkolnych